Viji Espado - Martin Vychopeň

Martin studuje 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, obor všeobecné lékařství. Jeho svět tvoří tři zdánlivě nesourodá témata: medicína, hudba (piano) a pak posilovna. Martina jsem se ptala hlavně na věci, týkající se hudby. Ale dotkli jsme se i jiných témat.

Začínáme velice zlehka: 

Jak ses dostal ke hraní a proč zrovna klavír?
Když mi bylo pět, táta mi řekl, že bych se měl naučit na něco hrát. Do toho přišel děda a prohlásil, že by to měl být klavír, protože na to sbalím každou blondýnu, takže bylo rozhodnuto.


A kolik blondýn jsi na to sbalil? (smích)
Tři. 

Jak spolu souvisejí blondýny a klavír, jakože blondýny vypadají křehce = budou mít radši tenhle "vznešený" nástroj?(smích).
Nevím, brunety mají asi radši kytaristy (smích).Že jsou brunety divočejší? Pro mě osobně je kytara strašně přitažlivá věc.
Jsem si to myslel (smích). To sice jo, ale kytarista si nezasóluje (potřebuje kapelu, bicí, a ansábl okolo) klavírista to má v tohle lepší. Ale já si zas nezahraju rock'n'roll no ...teda už zahraju, ale když sem vybíral tak sem vybíral takhle.Jak ti to šlo? Bavilo tě hraní, nebo to bylo takové to typické nucení rodičů? Neměls nějaký nástroj, na který bys hrál radši než na klavír?
Týden na to sem dostal Yamahu (měla 66 kláves, není to ani piano, ale keyboard). Naučil sem se dvě, tři jednoduché věci ještě než jsem nastoupil k učitelce, takže to šlo i bavilo. Táta mi začal nosit k poslechu věci, co se daly na piano hrát a zněly dobře. To byla motivace. Dneska mě mrzí, že sem se nenaučil ještě na kytaru, ale to intenzivně doháním.


První skladba, kterou ses naučil?
Halí belí a ovčáci čtveráci...obě první den a podle ucha.

Účastnil ses nějakých soutěží? Přemýšlel jsi jít na nějakou uměleckou školu? 
 
Na soutěži jsem byl jednou přihlášený. Těsně před ní to moje učitelka zrušila. Neměla ráda když sem vystupoval před lidmi, protože ti by to nedejbože mohli hodnotit....
Na uměleckou jsem chtěl. V 7. třídě, ale nechtěli mě. Když jsem přišel teď za tou ženskou co mě hodnotila, prohlásila, že to možná bylo ukvapené rozhodnutí.Hraje od vás z rodiny někdo na hudební nástroj? Že bys to podědil?
Jsme poměrně muzikální (táta akordeon, foukací harmonika kytara, máma klavír, sestra saxofon, bicí).


Tak to byste si mohli založit takovou "rodinnou skupinu",ne?
Hráli jste spolu někdy? Třeba jen na oslavě.
Občas hrajem po dvou (ve třech se nám to nikdy nepovedlo). Nemáme rodinné oslavy, takže není moc kdy.Z klasické hudby, kdo byl/je tvůj vzor a proč? A mimo ni, jakou hudbu ještě posloucháš?

Mám rád Chopina a Liszta (oba dva mají dost náročné skladby, aby mě to bavilo, úžasně se to poslouchá a byli to jedni z nejlepších doposud žijících pianistů.
Mimo mám rád rock'n'roll a heavy metal (klasický) tzn. Iron Maiden nebo Deep Purple.


Když jinak rock'n'roll, nepředstavolal sis sebe radši v nějaké rockové kapele? Přecejen ten klavÍr,to chce spíš rozvahu, klid a disciplínu.

Chtěli jsme založit rockovou kapelu, ale na fungující rockovou kapelu potřebuješ jednu hrozně důležitou věc: ostatní lidi.
To je kámen úrazu...na klavír si stačim sám. Rozhoduju o tom kolik toho nacvičim, co nacvičim...

Takže to teda nestálo na tom,že bys nechtěl, jako spíš na tom,že jsi nenarazil na lidi, se kterýma by ses do toho dal?
Přesně. Měli sme plán s kamarádem, co zpíval. Dva roky se nám nepodařilo složit fungující rytmickou sekci (čti bicí a basa). Když jsme měli jedno, nikdy jsme neměli druhé....A kdyby se to povedlo,vykašlal by ses na klavír? S tím souvisí další otázka, na co všechno kromě klavíru umíš teda hrát?
 Ne. Zrovna u Deep Purple je koncepce taková, že jeden z hlavních nástrojů jsou Hammondovy varhany (což je rocková modifikace klavíru). Na to sem v podstatě hrál i u nás.

Umím na kytaru několik základních rifů....
Takže bys hrál na klávesy?
Klávesy jsou..nejsou...no...nebudu ošklivý.
Když se řekne klávesy, vybaví se mi Michal David... A taky nebudu ošklivá... 
No právě....
Spodní dvě řady hammondy. Horní klávesy. Na horní toho musíš umět míň, hraje ti to samo....prostě nuda.


A jaký je rozdíl hrát na klavír a na varhany - ptám-li se jako laik?
U varhan víc zapojíš nohy a maj víc rejstříků (tzn. zvuků)....ale technika z klavíru většinou stačí. Je to zhruba jak zvykat si na nový telefon.Měl jsi kdysi třeba období, kdys s klavírem chtěl seknout? Nějaký zlom, třeba jako dítě, kdy tě to už nebavilo,tam chodit?
Zlom je v pátém ročníku(pozn.zákl.školy) - ale to je u každého klavíristy...tam se rozhoduje, jestli začneš hrát zajímavé věci (a vydržíš ty otravné etudy a tak) a nebo na to nemáš trpělivost. Tam byla největší krize. Vystupuješ pod pseudonymem Viji Espado, proč? Jak to vzniklo,co to znamená? 

Viji je španělkej přepis Vychy, což je moje přezdívka ze základky
Espado je slovo co se mi líbí. Takže žádný hlubší význam? Proč španělsky?
Ne, bohužel. To je řeč, co jsem se chtěl vždycky naučit. Původně jsem chtěl složit jméno ze jména dětí (třeba zpěvák Eric Adams to tak má), ale ty děti jsem nějak nestihl.Složil jsi vlastní skladby a natočil cdčko, v jakém obodobí to bylo? Jestli před medicínou nebo v průběhu? A proč jsi to cd natočil? Byl to tvůj sen? 
Bylo to po fyziologii a chemii (tzn. ve druháku na medicíně)....učení na fyziologii jsem nenáviděl a potřeboval jsem nějakej důvod to překlenout. Je to třetí CD v pořadí. Vždycky, když se naučím nějaké skladby co se mi líbí, chci si to zaznamenat. Tohle byl první pokus o to vytvořit něco vlastního....nemusel jsem řešit autorská práva.Jak dlouho ti to trvalo? Třetí CD? A co ta předešlá?

Jedno je nahrané ještě na pianino doma, jsou to krátké skladby (do 3 minut), byl sem v sedmém ročníku. Druhé je taky doma, to už byly složitější věci a bylo to na gymnáziu.

Třetí jsem chtěl...trochu líp...větší studio, zvukař, režie, potom remastering, prostě profi udělanou nahrávku ... Byla to práce. Nahrávalo se asi týden, další 14 dní mixování a tak...


CD se jmenuje  Sings of zodiac. Co tě inspirovalo?
Je to cyklus znamení zvěrokruhu. První vznikl škorpión. Viděl jsem obrázek toho znamení a napadla mě melodie. Tak jsem ji brousil na klavír a vznikla ta skladba.Druhý den jsem si říkal, že by nebyl špatný nápad udělat ještě berana...no a pak se to tak nějak zvrhlo.Ty sám věříš na horoskopy? Třeba na to,že ty povahové rysy na  jednotlivá znamení sedí?
Baví mě si myslet, že je něco, co se nedá vysvětlit, ale na horoskopy nevěřím...Na druhou stranu je to dobrá inspirace, takže pro účely CD jsem připustil, že můžou fungovat. Natočil jsi i klip, jaké jsi měl ambice? Viděl ses někdy jako člověk, co s hudbou prorazí nebo jsi to dělal spíš pro sebe?
Chtěl jsem umělecký profil...musel jsem něco nadělit. Klip mi přišel jako ideální nápad. Nechtěl jsem prorazit, nebo se tím živit. Je to koníček, ale k nahranému CD prostě patří klip.
A co hudba teď? Pokračujes nějak?
Připravujem s jedním profesorem z konzervatoře 4 skladby (konkrétně dvě Chopinovy a dvě Lisztovy etudy). Až je připravím, chtěl bych je nahrát...(bez klipu).Budou koncerty?
Možná jeden v listopadu či prosinci, ale to záleží, jestli to stihnu do konce prázdnin nacvičit.Teď cvičim i 5-6 hodin denně, když je den.Existuje skupina/jednotlivec, koho bys rád doprovázel na klavír? Nějaký sen, s kým nebo co by sis chtěl zahrát?
Chtěl bych si zahrát Beethowenův Císařský koncert v Sydney opeře (hraje se to s orchestrem).A co hrajes nejradši?
Znělku ze Simpsonů.  Nenapadá tě složit nějakou skladbu inspirovanou medicínským prostředím?

Taková ta dramatická hudba na život a na smrt?To ne...klavír je zábava, medicína práce...nemíchat.


Takže to bereš jako odpočinek, relax? Anijeden z těch světů se neprenáší žádným způsobem do toho druhého? Takový protipól? 
Přesně tak.
To ovšem neznamená, že v tom nemůžu být dobrý, nebo se o to aspoň snažit.(smích)A jak do sebe zapadá medicína, posilovna a klavír? 
Nevím co bych ti řekl (smích), manželka holt bude muset ocenit namakaného doktora, co umí zaimprovizovat na piano a oželet to, že by pomohl prát nebo uklízet (smích).Kdybys měl třeba jestě popsat,co je pro tebe hudba? Jako pocitově. Co pro tebe znamená? 
Je to útěk. Když jsem naštvaný, hraju Beethovena, když mám zádumčivou náladu ,tak Rusy a když jsem veselý, tak Chopina. Dobře se to s tím plánem sdílí.

  

FOCENO NA PRAKTICA BC1, ILFORD PAN 100, sken negativu


 O FOCENÍ:


S Martinem jsme se sešli jedno pekelně parné červencové odpoledne. Potřebovali jsme piáno a já chtěla fotit venku... Martinovu nabídku jít fotit do jedné luxusní restaurace s piánem,jsem striktně zamítla. Spíš než strojené pózovací fotky, jsem chtěla zachytit hudbu, která se prolíná s každodenním životem i hlukem velkoměsta. Využili jsme tedy projektu Piána na ulici, jemuž velmi fandíme.https://www.facebook.com/piananaulici?fref=ts http://www.piananaulici.cz/


I když nebylo lehké se ten den trefit do funkčního piana, nakonec nám posloužily dvě  - a to na Náměstí Míru a na Staroměstské. Martinovi děkuju za příjemné odpoledne plné hudby.Odkazy na hudbu - Viji Espado:

 https://itunes.apple.com/us/album/signs-of-zodiac/id726510802

 https://www.facebook.com/pages/Viji-Espado/1377705112452019?fref=ts

 https://www.youtube.com/watch?v=VXoR8_FfWxc&list=LLP8SuZ0yRVzFZKJk0EbqdvQ&feature=mh_lolz