Ke kořenům I.

Takové ty maličkosti,  které si vybavíte, když nejste dlouho doma. 
DĚDA
Děda chodí do knihovny. Knihovnice už ho znají. Půjčuje si detektivky. Pro babičku vždycky přijde k regálu plného harlekýnek, vezme celou hromadu, donese ji knihovnici na stůl a řekne: "Projeďte to, co už četla" a z té kupy zbyde knížek jen pár. Že obědvá zásadně nejdřív ve tři odpoledne. A snad vždycky u knížky. Skoro do všeho s babickou dávají papriku (kterou nesnáším). Když ukazuje staré fotky. Na fotkách holky, co s nimi randil před babičkou. Chlubí se,jaký byl štramák a co jako mladí kluci vyváděli.

Že kupuje program na televizi, zvýrazňovačem zatrhne filmy týden dopředu. Stejně se pak musí večer domluvit s babičkou, která se chce dívat na romantiku a děda si nám pak stěžuje a naoko se zlobí. a naoko se směje babičce,že se u těch filmů dojímá.  Říká kurdyna a ormínka a já dodnes nevím, co to přesně znamená. Když se rozhodne, že pojede na ryby a nakonec to zruší. Že ho bolí kolena. Je mu líto, že mu babička nechce udělat palačinky, tak mu je výjimečně dělám já. Před osmou večerní musí přepnout na jedničku na sportku.
"Dáš si štamprlu?"Foceno na Praktica BC1, ILFORD PAN 100, sken negativu 

BABIČKA


Když nás hlídala jako malé, dívali jsme se večer na Pretty woman,Angeliku a na Hříšný tanec. Nechápali jsme, proč brečí, když to skončilo dobře - třeba u závěrečné zvedačky. Naučila mě, "že Baby nebude sedět v koutě". Domácí koblížky. Kynuté koláče. Borůvkové, švestkové a třešňové - babi, já vím,že jsou tam ty housenky,i když tvrdíš,že ne. Solené arašídy,tyčinky, sladká roláda, puding s rumem,jahodama a šlechačkou, kterou 100krát odmítnete,ale stejně ji dostanete. 

"Nechceš vodu?"
"Dáme si sladkou?" (myšleno likér). 
"Pak se stav nahoru" (myšleno k nim domů). 
"To je šus."


ZVÍŘATA
Hodiny a hodiny zírání na akvárko. Bojovnice, šneci, co jich polovinu ryby sežrali. Sumeččci. Neonky, paví oka, ancistrus, skalára. Papoušek Pepa. A psi. Boxer Rita, kterou si moc nepamatuju, Dobrman Angrina, co měla gauč pro sebe, Yorkšír DeeDee, co se věčně třepala, i když neměla mít z čeho strach, a neunavitelný český teriér Dag,co mám od něj jizvu na noze.

BABIČKA A DĚDA Oslavili zlatou svatbu.  Vím, že se mají rádi, i když na sebe sem tam bručí. A tak to má být. 

MORAVO
/bolínko/slunko/pouzdro/baňka/rožni!/nechcu/heblo/tož/že?/zavázet/papuče/štamprle/tadyma/džignout/gramlavý/gaťky/giglat/chlamat se/kramlík/křák/lochna/brblat/napučený/ogar/ošpica/kurdyna/pentilka/plantat se/pošahaný/roba/rozgajdaný/rozglabený/rychna/z kama jsi?/škňuřit se/šlahnout/šmigrust/štangla/švidrat/tadyma/tama/ťula/zaplantaný/